TC6501P055VCTTR
SHENZHEN ECER NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
TC6501P055VCTTR
Category : Sensors, Transducers Temperature Sensors Thermostats - Solid State
Selectable Hysteresis : Yes
Output Function : /OverTemp
Product Status : Active
Features : -
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Output : Active Low
Series : -
Supplier Device Package : SOT-23-5
Output Type : Open Drain
Switching Temperature : 55°C
Trip Temperature Threshold : Hot
Mfr : Microchip Technology
Operating Temperature : -55°C ~ 135°C
Current - Supply : 17µA
Voltage - Supply : 2.7 V ~ 5.5 V
Package / Case : SC-74A, SOT-753
Current - Output (Max) : 20mA
Base Product Number : TC650
Accuracy : ±6°C
Description : THERMOSTAT 55DEGC ACT LO SOT23-5
Contact Now
Thermostat 55°C Active Low Open Drain SOT-23-5